Gündem 

TÜRSAB, Turizm Krizinin Aşılması için İsteklerini Açıkladı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği yani TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, yaşanan turizm krizinin çözülmesine yönelik değerlendirme ve öneri bölümlerinden oluşan bir raporu Başbakan Binali Yıldırım’a sundu. Sunulan raporun ve önlerin öne çıkan başlıkları şu şekilde:

  • KDV ve ÖTV’nin yanı sıra sosyal güvenlik primi konusunda sektör üyelerine yönelik bir indirim uygulanması doğrultusunda konaklama ücretlerini ilave edilen %8’lik verginin yanı sıra çapraz satışlarda bulunabilen %18’lik verginin her ikisinin de %5’e çekilmesi.
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletme lisansına sahip olan tüm işletmelerin bu yıl için belirlenen vergi ödemelerinin herhangi bir faiz işletilmeden bir sene ertelenmesi.
  • Özel Tüketim Vergisi yani ÖTV’nin tamamen kaldırılması.
  • Charter konusunda desteğin kapsamının genişletilmesi.
  • Yenikapı’da bulunan miting merkezinin kruvaziyer limanına dönüştürülmesi.
  • A Grubu seyahat acentası lisansına sahip olan işletmelerin gelmesini sağladıkları her turist başına 20 Euro prim alması sağlansın.

Tüm bu taleplerin yanı sıra her geçen gün kendisini daha da ağır bir şekilde hissettiren turizm krizine yönelik hükümetten gelecek yeni adımların kısa bir süre içinde atılması bekleniyor. Özellikle de yerli turist şeklinde de ifade edilen Türklerin Türkiyede tatil yapmasına yönelik çeşitli teşviklerin düşünüldüğünü önceki haberlerimizde de aktarmıştık. Ancak bu konuda resmi bir açıklama ya da düzenleme henüz gerçekleşmediği için TÜRSAB’ın bu yönde de bir beklentisi bulunduğunu söyleyebiliriz.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment