Ekonomi 

Türkiye Moody’s Konusunda Umutlu

Türkiye’de meydana gelen darbe girişimi sonrasında ekonomi çeşitli sarsıntılar geçirmiş bu durum kredi derecelendirme kuruluşlarını anında harekete geçirmişti. Ancak devlet tarafından yapılan açıklamalarda ekonomik herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağı sağlam temellere sahip olması sebebiyle kısa sürede bu sorunların üstesinden gelineceğine dair çeşitli açıklamalar yapılmış hareketlenen piyasalar bu açıklamalar ve alınan tedbirler sonrasında tekrar sakinleştirilmeye çalışılmıştı. Ardından kredi derecelendirme kurumlarına tüm gözler çevrilmişti.

Türkiye’de meydana gelen darbe girişiminden sonra sarsılan ekonomiyi fırsat bilen kredi derecelendirme kurumu yapmış olduğu bir açıklama içerisinde kısa süre sonra Türkiye notlarının tekrar değerlendirmeye ve incelemeye alınacağı ifade edilmişti. Bu açıklamaların ardından Türkiye’den konu hakkında birtakım açıklamalar geldi. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım ajansı Başkanı Arda Ermut tarafından yapılan açıklamalarda ‘Bizim ekonomimizin temelleri sağlam. Moody’s açısından endişeli değiliz ve açıkçası olumsuz bir karar beklemiyoruz. Çünkü şimdiye kadar zaten Türkiye hak etmediği düşük bir puana sahipti’ ifadeleri ile dikkat çekti.

Ortaya konulan istatistikler sonucunda son zamanlarda ekonomik anlamda en hızlı büyüyen ülkelerden birisi haline gelen Türkiye’nin yaşanan küçük sarsıntıları kısa süre içerisinde tolere edeceği düşünülürken yapılan açıklamalarda bu yönde ifade edildi. Yapılan açıklamalarda sanılanın aksine yatırımcının bu durumda kesinlikle etkilenmediği ve darbe girişimi öncesinde devam eden yatırımların aynı hızda herhangi bir ivme kaybetmeden darbe girişimi sonrasında da devam ettiği ekonomik plan çerçevesinin dışına çıkılmadığı ifade edilirken tüm gözler kredi derecelendirme kuruluşundan gelecek haberde.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment