Gündem 

Otel Yatırımlarında İstanbul İpi Göğüsledi

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte tatil ve turizm alanında çeşitli veriler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Bu veriler ile birlikte Türkiye Otelciler Birliği tarafından son aylarda yapılmış olan otel verileri açıklanmış oldu. 2016 yılı baz alındığı zaman ilk 5 ay içerisinde otel yatırımlarında gözle görülür düşüşlerin yaşandığı ortaya çıktı. Bununla birlikte düşüşleri engellemek ve birtakım önlemler alabilmek için Mayıs ayında otel teşvikleri açıklanmış oldu.

Yapılan istatistikler doğrultusunda şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıktı. İstanbul’un son zamanlarda otel yatırımları konusunda büyük bir yol aldığı ve yatırımlar sıralamasında birinciliği aldığı ortaya çıktı. Mayıs ayı otel teşvikleri açıklandığı sırada ise uzun bir zaman sonra Antalya otellerinin teşvik listeleri arasında yer almaması dikkatlerden kaçmadı.

Ortaya çıkarılan veriler sonrasında toplam 10 farklı ilde 20 otel teşvik projesinin açıklandığı ve bu yatırımlar için harcanacak bütçelerin onaylandığı ifade edildi. Toplam otel teşvikleri için 290.8 milyon liralık bir yatırımın yapılacağı ortaya çıktı. Yapılacak yatırım sonrasında ise sektör bazında 794 yeni ek istihdamın sağlanacağı ortaya çıktı. Tüm illerde yapılması planlanan otel projelerinin tamamlanmasının ardından tüm ülke genelinde 3 bin 158 adet ek yatak kapasitesinin genişleme göstereceği saptandı. Geçtiğimiz yıllarda Antalya gibi turizm cenneti sayılacak bölgelere yapılan yatırım teşviklerinin bu yıl şehir değiştirerek İstanbul’a taşınması dikkat çekerken artık turizm algısının değiştiği bir kez daha ortaya çıktı.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment