Ekonomi 

Merkez Bankasından 3 Yeni Düzenleme Geldi

Darbe girişiminin ardından ufak sarsıntılar yaşayan ekonominin toparlanması için Merkez Bankası tarafından yürütülen çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Son olarak yapılan toplantılarda yeni kararların alındığı ve bu kararların reeskont kredisi üzerinde olumlu etkiler sağlamasının amaçlandığı açıklandı. Aynı zamanda atılacak yeni adımların ülkemizde bulunan döviz rezervlerine de olumlu katkı sağladığı ifade edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan yeni kararlar arasında reeskont kredilerini olumlu anlamda etkilediği ifade edildi. Yapılan çalışmalar kapsamında reeskont kredi limitinin 17 milyar dolardan 20 milyar dolara kadar yükseltildiği ifade edildi. Yükseltilen bu miktarın 17 milyar dolarlık kısmının Türk Eximbank içerisinden tahsis edileceği kalan 3 milyar dolarlık kısmın ise ticari bankalara tahsis edilmesinin planlandığı açıklandı.

Yapılan açıklamalarda banka aracılığı ile kullanılacak olan reeskont kredisinin kullanım alanlarının yaygınlaştırılmasına karar verildiği bu sayede ülkeye girecek olan döviz miktarının artırılarak döviz rezervleri üzerinde olumlu etkilerinin sağlandığı ifade edildi. Kredi limitlerinde meydana gelen artışlardan sonra özellikle Dış Ticaret Sermaye Şirketlerinin kredi limitlerinin 300 milyon dolardan 400 milyon liraya yükseltildiği ve bu rakamın diğer firmalar üzerinde 250 milyon dolardan 350 milyon dolara yükseltilmesinin planlandığı açıklandı. Bu doğrultuda kredi ve döviz rezervlerinin canlı tutulmasının sağlandığı ifade edildi.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment