Bankalar 

Merkez Bankası Sinyalleri ABD Hisselerine Olumlu Yansıdı

İngiltere’nin yaşanılan çeşitli olumsuzluklar sonrasında daimi üyeleri arasında olduğu Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı küresel piyasalarda büyük yankı uyandırmıştı. Bunun üzerine yapılan referandum sonrasında ayrılık kararının alınması soğuk duş etkisi yarattı. Piyasalar hızlı bir şekilde değer kaybederken ABD hisse senetlerinde de büyük kayıplar meydana gelmeye başladı.

Son günlerde olumsuz havayı dağıtabilmek için Merkez Bankası çeşitli önlemler alacağına dair sinyaller vermeye başladı. Henüz somut bir adım atılmamasına rağmen verilen olumlu sinyaller dahi ABD hisselerinde hızlı bir çıkış yakalanmasına ve kazançların artmasına sebep oldu. Ele alınan veriler sonrasında S&P 500 endeksinde ABD hisselerinin üçüncü çeyreklik kazancını elde ettiği görüldü.

S&P 500 Endeksi uzun bir süredir 15 haftanın en düşük seviyelerini gösterirken birden 3.5 oranında sıçramanın ardından son verilere göre 0.2 oranında daha artış göstererek toplamda 2.073.94 seviyesine gelmeyi başardığı belirlendi. Brexit ayrılığı tüm yatırımlar üzerinde negatif izler bırakırken son günlerde Merkez Bankası tarafından iç rahatlatıcı açıklamalar sonrasında çeşitli önlemlerin alınabileceği tekrar küresel piyasaları rayına oturtmayı başardı. Özellikle hisse senetlerinde sağlık alanında yaşanan 5.8 oranındaki artış büyük dikkat çekti. Merkez Bankası tarafından yapılacak olan risk analizinden sonra alınacak önlemlere göre küresel piyasaları etkilemesi muhtemel bazı risklerin çıkarıldığını gösterdi. ABD hisselerinde yaşanan çıkışların bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment