Bankalar 

Mehmet Şimşek’ten Enflasyon Açıklaması Geldi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yurt dışında yapmış olduğu açıklamalarda Türkiye ekonomisine dair çeşitli açıklamalarda bulunması dikkat çekti. Ekonominin yanı sıra gündemi de çeşitli alanlarda değerlendiren Mehmet Şimşek konu hakkında açıklamalar yaptı. Son zamanlarda ülkemizde yaşanan FETÖ darbe girişimi sonrasında sadece ülke çapında değil tüm dünyaya demokrasinin ne kadar güçlü olduğunun gösterildiğini vurgulaması dikkat çekti.

Türkiye’nin son zamanlarda oldukça yapıcı bir politika izlediğine dikkat çeken Mehmet Şimşek ‘Darbe girişiminin ardından yaşanan süreç içerisinde ABD ile bazı anlaşmazlıklar yaşadık. Ancak Biden’in gelmesi ile birlikte yapılan görüşmeler sonrasında ilişkilerin tekrar iyi seviyelere geldiğini söyleyebiliriz. Artık Suriye’de herkes çalışabilir. Avrupa Birliği ilişkilerinin düzeltilmesi için çalışmalar devam ederken Rusya ile kopma noktasına gelen ilişkilerimizi tekrar düzeltiyoruz’ ifadelerini kullandı. Yaşanan tüm olumsuz durumlara rağmen Türkiye ekonomisinin de durumdan en az hasarı aldığı ve olanları atlatabildiği ifade edildi.

Darbe girişimi öncesinde yapılan ekonomik plan çerçevesinde genel olarak Türkiye ekonomisinin düzeltilmesine yönelik yapılan çalışmalarda ekonomik büyüme hedefinin yüzde 4.5 seviyelerinde gerçekleşmesinin hedeflendiği ifade edilmişti. Bunun ardından bu yıl yaşanan darbe girişimi ekonomiyi olumsuz anlamda etkilediği gerekçesiyle büyümenin yüzde 3.5 4 seviyelerinde olacağı ifade ediliyor. Ayrıca ekonomiyi dengelemek amacıyla enflasyon oranlarının düşürülmesi gerektiği ifade edilirken yüzde 5 oranına çekilmesi için çalışmaların yapıldığı ancak bu durumun kolay olmadığı ifade edildi.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment