Gündem 

Mehmet Göçmen: Bireysel Elektrik Üretimine Odaklanmalıyız

Özellikle de hemen her vatandaşın kendi evin üzerinden elektrik üretebilecek konusunda açıklamalarda bulunan Mehmet Göçmen, ülkemizdeki bireysel elektrik üretimi hakkında yeterli farkındalığın henüz bulunmaması ve bununla birlikte yasal tespitlerin de yeterli olmaması üzerinde durdu.

Her ne kadar bireysel elektrik üretimi ile ilgili konuşmak için yaşadığımız bu yılların erken tarihler olarak görülebileceğini ifade etse de ülkemizin genç bir nüfusa sahip olması ve yeniliklere açık, dinamikleri hızlı bir yapıya sahip olması vesilesiyle bireysel elektrik üretimi ile ilgili yeniliklerin hızlı bir şekilde Türkiyede hayata geçebileceğini belirtti.

Sanayi bölgelerindeki elektrik fiyatlarının ucuz olmasının yanı sıra evlerde de elektrik tarifesinin sabit olmasına bağlı olarak insanların elektrik temelli ihtiyaçlarını planlamadan tedarik ettiklerini ifade eden Göçmen, akıllı ev teknolojileri ile birlikte elektrik kullanımının da değişerek daha verimli kullanım alışkanlıklarının ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Şu anda bize uzak bir ihtimal olarak gelse de ortalama 30 sene sonra kömür, doğalgaz ve nükleer gibi elektrik üretim malzemelerinin ve teknolojilerinin ortadan kalkacağını iddia eden Mehmet Göçmen, bunun yerine evlerde ve çeşitli yöntemlerle kurulacak doğal enerji üretim tekniklerinin kullanılacağını öngördüğünü söyledi.

Özellikle de petrol üretiminin zaman içinde ciddi bir şekilde azalacağına inandığını dile getiren Göçmen ülkemizdeki petrol ve doğalgaz kaynaklarının az olması nedeniyle ortaya çıkan ithalat temelli cari açığın ancak doğal enerji ya da yenilenebilir enerji yöntemleri ile sağlanacak elektrik enerjisi sayesinde azaltılabileceğini belirtti.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment