Gündem 

Konut Yatırımları Fiyatların Yükselmesine Neden Oluyor

Emlak piyasasında son zamanlarda oldukça hareketli zamanlar yaşanıyor. Özellikle ilk 5 ay baz alındığı zaman emlak piyasasında neredeyse yüzde 100 oranında meydana gelen zamlar konut sahibi olmak isteyen pek çok kişinin mağdur olmasına neden oldu. Son zamanlarda meydana gelen fiyat artışlarında Hong Kong, İsveç, Macaristan gibi ülkelerden sonra en çok fiyat artışı yaşayan bölgenin İstanbul olduğu ortaya çıktı. Listede ise 6. sırada yer aldı.

Fiyatların artması sonucunda ortaya çıkan veriler doğrultusunda konut yatırımlarının geri dönüşlerinde de uzamalar meydana geldi. Son zamanlarda konut fiyatlarında meydana gelen artış aynı zamanda yatırımlar sonrasında geri dönüşlerin süre olarak uzamasına yol açtı. 18 yıl ile 20 yıl arasında değişen yıl ortalamaları konut yatırımlarına gösterilen ilgiyi değiştirmedi. 2015 yılında 1.3 milyon konut satışı gerçekleşmişti. Bu yıl yaşanan fiyat artışlarına rağmen satışların aynı oranda gerçekleşmesi bekleniyor.

Fiyat artışının çeşitli nedenlere bağlanabileceğini söylemek mümkün hale geldi. Son zamanlarda arsa kıtlığı fiyatları ikiye katlarken maliyetlerde meydana gelen birtakım artışlar ve banka kredilerinin faiz oranlarının yükselmesi konut fiyatlarına doğrudan yansıdığı için gündeme gelmeye başladı. Ancak konut fiyatlarında meydana gelen artışlar vatandaşların göstermiş oldukları taleplerde herhangi bir azalmaya neden olmuyor. Yatırımcıların artık kira gelirinden daha çok artan fiyat oranlarından dolayı kar elde etmeye çalıştıkları ortaya çıktı. Fiyatların artmasına rağmen talebin olması ilerleyen zamanlarda konut satışlarında yeni artışların söz konusu olabileceğini gündeme getirdi.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment