Emlak 

Konut Satışları Bir Ayda Yüzde 15.2 Artış Gösterdi

Rahat bir yaşam ve güvence için ev sahibi olmak pek çok kişinin hayalleri arasında yer alıyor. Çoğu zaman uzun bir çalışma hayalinden sonra emeklilikte rahat etmek için yapılan birikimler ya da kredi çekerek bir süre zorluk yaşadıktan sonra ev sahibi olmak pek çok kişinin son yıllarda en çok yaşadığı durumların başında geliyor. Ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılar içerisinde ev sahibi olmak sanıldığı kadar kolay olmamakla birlikte herkesin bütçesine göre kolay ev bulması da sanıldığı kadar kolay olmuyor.

Ancak tüm bu yaşanan olumsuz havaya rağmen son zamanlarda konut satışında büyük bir artışın meydana geldiği ifade ediliyor. Özellikle şubat ve mart ayı arasında yaşanan büyük konut satışı patlaması pek çok yatırımcının dikkatini çekti. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından şubat ve mart ayları arasında açıklanan istatistik ise büyük dikkat çekti.

Şubat ayında tüm ülke genelinde gerçekleştirilen ev satışı 101 bin 703 iken mart ayında bu rakamın hızla yükselerek 117 bin 205 olarak güncellenmesi büyük şaşkınlık yarattı. Yapılan istatistikler sonucunda ise sadece bir ayda yaşanan yükseliş oranının yüzde 15.2 olduğu belirlendi. Yapılan incelemeler sonucunda ipotekli konut satışı oranında ise gözle görülür ciddi bir azalmanın yaşanması büyük dikkat çekerek yatırımcılar tarafından da değerlendirildi. Geçtiğimiz yıl ile bir karşılaştırma yaptığımız zaman ipotekli konut satışının yüzde 14.3 oranında azaldığı ifade edildi.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Leave a Comment