Gündem 

İkinci El Otomobil Piyasası Büyüyor

Günümüzde otomobilin bir lüksten daha çok ihtiyaç haline gelmesi otomobil satışlarının bir anda ivme kazanmasına neden oldu. Ancak son zamanlarda piyasalarda meydana gelen çeşitli hareketlilik kurlarında harekete geçmesine ve fiyatların bir anda tırmanmasına neden oldu. Tüm bu durumlar gündeme geldikçe sıfır otomobil fiyatlarının giderek arttığı belirlendi. Sıfır otomobil almaya gücü yetmeyen vatandaşların bu anlamda ikinci el otomobile doğru yöneldikleri ve bu durumun ise ikinci el otomobil piyasasını hareketlendirdiği ortaya çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu verileri tarafından ortaya çıkan sonuçlara göre bu yıl geçen  yıla göre ikinci el otomobil piyasasında ciddi oranda artışlar meydana gelmesini sağladı. Geçen yılın ilk beş ayı referans olarak alındığı zaman ikinci el otomobil pazarında 1 milyon 810 bin 553 otomobilin devrinin gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Bu yılın aynı ilk beş ayı incelendiği zaman devir sayısının 1 milyon 962 bin 868 olduğu belirtildi. İstatistikler doğrultusunda geçtiğimiz yıla göre büyümenin yüzde 8.4 olduğu belirlendi.

İkinci el otomobil pazarında yaşanan bu tür gelişmelerden ve büyümelerden sonra sıfır araç alımına göre koymuş oldukları karların ve fiyat aralığının ikinci el pazarında da oldukça fazla yükseltildiği ortaya çıktı. Ancak yinede ikinci el araş alımının sıfır araç alımına göre vatandaşları daha olumlu şekilde etkilediği bu yüzden tercihlerin bu yönde olduğu ifade edildi. Özellikle yaz aylarında araç arzının daha az olduğu ve bu durumunda araç satışlarını olumsuz yönde etkilediği göz önünde bulundurulduğu zaman ikinci el piyasasının biraz daha artış göstermesinin nedeni açıklanabilir.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment