Ekonomi 

Gelişen Piyasalar Haftayı Yükselişle Kapatıyorlar

Son günlerde piyasaları Brexit algısı yönetmeye başlamıştı. Bunun üzerine İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma ihtimali küresel anlamda piyasaları etkilemiş ancak bu hareketlenme negatif anlamda yaşanmıştı. Brexit iddiasının yaşanmasından sonra dolarda meydana gelen düşüş, sterlinin değer kaybetmesi, Asya varlıklarının hızlı bir şekilde düşüşü ve dolaylı yollardan petrolün dönemin en düşük 6 gününü yaşaması büyük dikkat çekmişti.

İngiliz işçi partisi milletvekili olan ve aynı zaman İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını destekleyen Jo Cox’un öldürülmesi ile birlikte dengeler bir günde tersine dönmeye başladı. Bu olay üzerine İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma ihtimalinin azaldığı konuşulmaya başlanmış ve bu iddialar gündemde yer etmeye başlayınca haftanın son işlem gününde küresel anlamda çeşitli yükselişler meydana gelmeye başladı. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksinde bu anlamda yüzde 0.5 oranında bir yükseliş meydana geldi. Uzun zamandır endeksin dönemin çok altında olduğu biliniyordu. Yaşanan yükselme sevindirici bir gelişme olarak ifade edildi.

Yapılan analizler sonucunda gelişmekte olan 24 ülke baz olarak alındığı zaman bunlardan 21’inin parasının küresel borsada değer kaybettiği görüldü. Ancak bu ülkeler arasında bulunan Endonezya ve Güney Kore tahvillerinin son dönemin en büyük yükselişini yaşadığı bu sebepten dolayı ise beklenmeyen bir çıkış yakaladığı görüldü. Çin’de bulunan Şanghay borsasının yüzde 0.9 oranında yükseliş yaşadığı öğrenilirken kaybın ise yüzde 1 olduğu öğrenildi. Polonya zlotisinde de yükseliş meydana geldi. Bu artışın ise yüzde 0.5 olduğu öğrenildi. Aynı çıkışı Çek korunası yüzde 0.3 ile izlerken Hindistan rubisi ise yüzde 0.2 ile yükselişine devam etti.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment