Ekonomi 

Dolar ve TL’nin Akıbeti Ne Olacak

Türkiye’de yaşanan darbe girişimi piyasaların seyrini bir anda değiştirdi. Türk Lirasının darbe girişiminin ilk anlarından itibaren değer kaybetmesi ise oldukça dikkat çekti. Son olarak Merkez Bankası tarafından yapılan çeşitli tedbir çalışmaları sonrasında verilen kayıpların yarıdan fazlasının geri alındığı ifade edildi ancak bu durumun hala yeterli gelmediği de paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

Türk Lirasının değer kaybetmesinden sonra büyük çıkış yakalayan dolar bir anda tarihi rekora doğru ilerleyerek büyük şaşkınlık yaşattı. Son zamanlarda küresel piyasalarında çeşitli olaylar etkisi ile gündeme gelmesi hareketlilik artmasına sebep oldu. Commerzbank tarafından yazılan bir müşteri notu yıl sonunda Türk Lirası ve dolar üzerindeki hareketliliğin ne seviyeye ulaşacağı konusunda bazı çalışmalar yaptığı ifade edildi.

Commerzbank tarafından yapılan analizler sonucunda son zamanlarda gündemin oldukça hareketli olması ve sık sık bilgi paylaşımlarında bulunulması sonucunda Türk Lirasının zaman zaman tekrar düşüşler yaşabileceğini beklerken Türk Lirası üzerinde herhangi bir krizin yaşanmayacağı bu anlamda bir krizin meydana gelmeyeceği ifade ediliyor. Kurum olarak strateji oranlarında bir değişiklik yapılmazken bu oranın 3.25 oranında olacağı ifade ediliyor. Gelişen piyasalar üzerindeki etkilerin sınırlı olduğu ifade edilirken  yapılan tahminler doğrultusunda Türk Lirasının bu yıl sonunda negatif etki göstereceği ve yaşananlardan dolayı etkileneceği düşünülüyor.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment