Ekonomi Gündem 

Brexit’in Ardından Küresel Piyasalar Daha Dikkatli

Küresel piyasalarda etkisini ilk günden bu yana gösteren İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı sonuçlanmasına rağmen etkilerinin bir süre daha devam etmesi bekleniyor. İngiltere’nin yaşamış olduğu problemler sonrasında daimi üyesi olduğu Avrupa Birliği’nden ayrılmaya yönelik yaptığı referandum geçtiğimiz hafta tamamlandı. Referandum Brexit ile sonuçlanırken üzerinden geçen süreye rağmen piyasalarda etkisini hala etkili bir şekilde hissettirdiği görüldü. Bunun üzerine küresel piyasalardaki etkilerini silebilmek için çeşitli önlemler gündeme getirilmeye başlandı.

Son günlerde piyasaların raydan çıkmasına sebep olan Brexit’in etkilerini silebilmek için Merkez Bankası tarafından yapılan çalışmalar sonuç verdi ve ilerleyen günlerde piyasaların rayına oturması için çeşitli önlemlerin alınacağı sinyalleri verildi. Bu sinyaller karşısında azda olsa piyasalar genelinde bir rahatlama meydana geldi. Pound bazında yaşanan düşüşler son günlerde fazlasıyla dikkat çekerken hisse senetleri ve tahviller küresel anlamda ivme kazanmaya başladı.

İngiltere Merkez Bankası tarafından ayrılık kararından sonra çeşitli indirimlere gidilebileceği konuşulunca Sterlin hızla değer kaybetmeye başlamıştı. Bu hafta ele alınan verilere göre 0.9 oranlık kayıpla düşüşe devam ettiği görüldü. Küresel piyasaları tekrar canlandırmak için alınacak önlem sinyalleri sonrasında küresel hisse senetleri çıkış yakaladı. Avrupa hisse senetlerinde 6.8 oranında yaşanılan kazanç dikkatlerden kaçmadı. Yaşanan bazı kayıplar yeni hafta ile birlikte silinmeye ve eski seviyesine dönmeye başladı. Genel olarak yükseliş ve kazançlar devam ederken piyasalardaki hareketliliğin risk faktörleri de göz önünde bulundurulduğu için temkinli bir şekilde ilerlediği uzmanlar tarafından açıklandı.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment