Bankalar 

Bankaların Kredi Hacminde Artış Yaşandı

Her hafta düzenli olarak yayınlanan raporlar göz önünde bulundurulduğu zaman Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan çalışmalar çerçevesinde bankaların kredi hacminin arttığı gözlemlendi. 19 Ağustos tarihli olarak biten hafta göz önünde bulundurulduğu zaman  artışın yaşandığı belirlendi. Bunun ardından söz konusu hafta içerisinde bankaların toplam kredi hacminin 1 trilyon 603 milyar 842 milyon liradan bir anda  1 trilyon 605 milyar 55 milyon liraya ulaştığı belirlendi.

Ancak belirtilen hafta içerisinde bankacılık sektörünün toplamında mevduatlar üzerinde yapılan incelemelerde 9 milyar 731 milyon lira civarında bir artışın yaşandığı ifade edildi. Söz konusu hafta içerisinde bankacılık mevduatının yüzde 0.7 oranında azaldığı belirtildi.

Bankalardan alınan tüketici kredilerinin toplamı üzerinde yapılan incelemelerde önceki dönemlere göre büyük bir azalmanın meydana geldiği ifade edildi. Bu anlamda tüketici kredilerinde 632 milyon lira civarında bir azalmanın meydana geldiği bunun sonucunda ise toplam kredi oranının 315 milyar 950 milyon liraya kadar gerilediği ifade edildi. Söz konusu krediler üzerinde inceleme yapıldığı zaman ise 151 milyar 64 milyon liralık kısmının konut, 6 milyar 319 milyon liralık kısmının taşıt kredisi olduğu belirtildi. Ancak tüm bu gelişmeler çerçevesinde bankaların kredi hacimlerinin büyük oranda arttığı belirtildi.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment