Bankalar 

Açlık ve Yoksulluk Sınırında Gerileme

Türk İş tarafından yapılan ve her ay tekrarlanan açlık ve yoksulluk sınırı verileri bu sefer biraz şaşırttı. Verilerin yaşam standartlarını, geçim sıkıntılarını ve temel ihtiyaçlarına yönelik yapılan harcamaları ortaya çıkarmak için yapıldığı ifade edildi. Ağustos ayı verilerinde ise gerilemenin yaşandığı ifade edildi. Yapılan yeni araştırmalar ve ortaya konulan veriler sonrasında dört kişilik standart bir ailenin ay boyunca sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmesi için harcadığı tutarın açlık sınırı olarak belirlendiği ve bu ay için bin 361 bin lira 60 kuruş olarak belirlendiği ifade edildi. Bu harcamalara gıdanın yanı sıra barınma, giyim, ulaşım, sağlık ve eğitim gibi masraflar eklendiği zaman ise yoksulluk sınırının ortaya çıktığı ve bu rakamın ağustos ayı için 4 bin 435 lira 19 kuruş olarak belirlendiği ifade edildi.

Ağustos ayı üzerinde yapılan incelemeler kapsamında bekar bir kişinin aylık maliyetinin yaşamak için bin 690 lira 35 kuruş olarak belirlendiği ifade edildi. Ankara baz alındığı zaman yapılan incelemeler sonrasında dört kişilik bir ailenin yaşamak için yapmış olduğu asgari harcamanın bir önceki ayla karşılaştırması yapıldığı zaman yüzde 0.60 oranında gerilediği ifade edildi.

Açlık ve yoksulluk sınırının gerilemesinin ardından fiyatların değişip değişmediği merak konusu oldu. Ancak yapılan incelemeler sonucunda fiyatlarda belirgin bir değişikliğin olmadığı ifade edildi. En çok dikkat çeken artışın ise yaz aylarında olunmasına rağmen yumurta üzerinde yaşanması oldukça dikkat çekti. Açlık ve yoksulluk sınırının geçmiş aylarda yükselmesinin asıl nedeni genel olarak sebze ve meyve fiyatlarının yükselmesinden dolayı kaynaklandığı ifade edildi.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment