Bankalar 

13 Milyon Kişiye İkinci Emeklilik Fırsatı

Hükümet tarafından uzun zamandır yapılan çalışmalar sonrasında çok tartışılan Bireysel Emeklilik Sistemi hayata geçirilmiş oldu. 1 Ocak 2017 tarihinde resmen başlaması planlanan sisteme kişilerin otomatik olarak geçirileceği ifade edilmişti. 45 yaşın altında olan tüm çalışanlar çalıştıkları şirket ya da kurum aracılığı ile otomatik olarak sistem içerisine girebilecekler. Ardından ise kişilere emeklilik fırsatı sunulacak. Sisteme giriş yapan bazı kişilere ise bu anlamda ikinci emeklilik fırsatının sunulacağı ifade edildi.

Hükümet tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde otomatik katılma sonrasında çalışanlara emekli olacakları kurum haricinde ikinci bir emeklilik fırsatını sundukları belirtildi. Çalışmaların tümünün Resmi gazetede yayınlandığı ve önümüzdeki yılın ilk gününden itibaren hayata resmi olarak geçirileceği ifade edildi. İkinci emeklilik fırsatından yararlanacak kişilerin mağdur olmaması için 3’lü devlet katkısının da hayata geçirildiği belirtildi.

Sistem içerisinde otomatik kayıt yapıldığı gibi kişilere 2 ay içerisinde cayma hakları verileceğinden dolayı tam anlamıyla zorunlu bir sistem olduğunu söylemek mümkün olmayacak. Sistem içerisinde Türk vatandaşı olup 45 yaşını aşmamış olan ücretli olarak çalışan herkes girebilecek. Her ay düzenli olarak yapılacak katkıların çalışanların maaşlarının yüzde 3’lük bir kısmını oluşturacağı belirtildi. Çalışanların iş değiştirmesi durumunda daha önce yapmış olduğu katkıların tamamının yeni iş yerine aktarılmasının sağlanacağı ifade edildi. Yapılan birikimlere devlet tarafından yüzde 25 oranında bir katkı sağlanacağı diğer önemli şartlar arasında yer alıyor. Yapılacak olan sistem içerisinde kişinin başka bir kurumdan emekli olma şansı varken sistem içerisine dahil olması halinde emekliliğinde ikinci emeklilik şansını yakalayabileceği de ifade ediliyor.

Harun KILIÇ

14 Yıldır finans ve ekonomi üzerine uğraşıyorum. Son 3 yıldır Forex piyasası ve Borsa üzerine ağırlıkla olarak yatırım yapmaktayım.

Sosyal Medya...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on Tumblr

Benzer Haberler

Leave a Comment